Manapság, mikor elérhetővé vált szinte bármilyen kozmetikum, jogosan merül fel a kérdés:

Hogyan válasszunk bőrápolási terméket?

Hiszen az üzletek polcai roskadásig vannak és az online rendeléseknek köszönhetően, akár messzi országokból is könnyen be tudunk szerezni bármit; elveszünk a bőség zavarában.

Milyen szempontok segíthetnek a döntéshozatalban?

Levél

Először is tisztában kell lennünk bőrtípusunkkal és az adott bőrállapotunkkal.

Ennek a legjobb módja, ha megkérdezzük a kozmetikusunkat. Persze tudnunk kell, hogy bőrünk folyamatosan változik az életkor előrehaladtával, illetve egyéb körülmények is befolyásolhatják (stressz, dohányzás, betegség, allergia, stb). Tehát ha valakinek huszonévesen egy gyulladáscsökkentő krém vált be problémás bőrére, az nem jelenti azt, hogy harminc évesen is ugyanaz a termék a megfelelő választás. Nagyon megtévesztők lehetnek azok a készítmények, melyek kifejezetten egy-egy korosztálynak szólnak, pl. krém az ötveneseknek. Kozmetikusi pályafutásom alatt láttam olyan 50 évest, aki tíz évet letagadhatott volna (a bőre állapotából kiindulva) és olyat is, aki sajnos idősebbnek látszott a valós koránál. Ne hagyjuk magunkat bekategorizálni, mindenki más és más! Legyen cél a személyre szabott ápolás!

Tudatos bőrápolás, tudatos krémválasztás, bőrtípus, gyártmány, összetevők, beszerzés, Green Palm, Nagy Eszter, kozmetika, III. kerület, Budapest
Levél

Szempontok

Miután tisztában vagyunk saját bőrünk igényeivel, még mindig több ezer termék közül választhatnánk. Ilyenkor jöhetnek azok a szempontok, hogy milyen gyártmányú a készítmény, milyen összetevők vannak benne, hol lehet beszerezni, stb.

Tudatos bőrápolás, tudatos krémválasztás, bőrtípus, gyártmány, összetevők, beszerzés, Green Palm, Nagy Eszter, kozmetika, III. kerület, Budapest

Személy szerint mindig szem előtt szoktam tartani, hogy vásárlásommal minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjak,

ezért nem a világ másik végéről rendelek, hanem inkább hazai, vagy európai terméket választok. Fontos szempont lehet a gyártó hozzáállása a fenntarthatósághoz, de ne dőljünk be a marketingnek, inkább nézzünk utána, mit tesz valójában a környezetünkért!

Ugyanígy ügyes marketingfogás lehet a tégelyen feltüntetett vásárlócsalogató szlogen.

Sokszor tapasztalom, hogy egy krémre nagy betűkkel rá van írva, hogy “bio” vagy “hypoallergén” és mikor jobban szemügyre veszem az összetevőit, kiderül, hogy egyik sem igaz rá.

Jelenleg nincs megfelelő szabályozás, hogy egy díszes, dizájnos dobozra csakis igaz állítások kerülhetnek. Nem hazudik viszont a tégely hátoldalán található, apró betűs INCI lista, ami 1998 óta kötelező jelleggel felsorolja az adott termék összetevőit csökkenő sorrendben. Persze ezt meg kell tanulni értelmezni, vagy éppenséggel megkérni valakit, hogy segítsen.

Szépségápolási készítmények, irritáló hatóanyag, szilikon, kőolajszármazék, parabén, tartósítószerek, oldószerek, parfüm, Green Palm, Nagy Eszter, kozmetika, III. kerület, Budapest

Nem is gondolnánk mennyi irritáló, káros anyag fordul elő a szépségápolási készítményekben.

Micsoda paradoxon!

Szépségápolás irritáló hatóanyagokkal? Sajnos ezek tények.

Leggyakoribb káros anyagok a kőolajszármazékok, a szilikon, a parabén alapú tartósítószerek, egyes oldószerek, emulgeátorok és a parfüm. Fontos szempont kell, hogy legyen termékválasztásnál az összetevők milyensége!

Nem csak a káros anyagok kiszűrése, de a jók megválogatása is szükségszerű.

Azt vettem észre, hogy évről évre, újabb és újabb slágerhatóanyagok jelennek meg a polcokon. Ilyen volt jópár éve az aloe vera, ami elvileg az utolsó izzadásgátlóban is jelen volt, majd a hialuron vált nagyon népszerűvé. Ma inkább a retinol és a niacinamid azok a szavak, amik vonzzák a vásárlókat.
Természetesen ezek a hatóanyagok mind-mind jók és fontosak, ezért nem véletlen a népszerűségük. Ugyanakkor egy mono szérum (amiben egy hatóanyag dominál) nem olyan hatásos, mint egy gondosan kikísérletezett, több alkotóelemes változata, amiben a hatóanyagok szinergikusan erősítik egymást.

Krémválasztásnál figyelembe kell venni az egyéni érzékenységeket is.

Példának okáért, ha valaki allergiás a kamillára, vigyáznia kell, nehogy a hatásosnak ítélt nyugtató pakolás egyik alkotóeleme legyen! Másik példa a közkedvelt retinol, amit várandós nőknek kerülni kell. Legyen bármennyire erős anti-aging hatóanyag, nyáron se használjuk; keressünk helyette egyéb alternatívát!

Láthatjuk, hogy a jó bőrápolási termék kiválasztása nem is olyan egyszerű feladat.

Kérjük bátran szakember tanácsát!

Végül, ha megtaláltuk a számunkra legmegfelelőbb készítményt, ne váltsuk le szeszélyből! Míg bőrünk mást nem igényel, tápláljuk azzal, ami igazán bevált.